Białostockie sgraffita 10

Głowy z profilu w epokowych nakryciach

materiał, technika: tynk cementowy, pigmenty; sgraffito trójwarstwowe, trójbarwne; wycinanie
projekt i wykonanie: art. mal. Dorota i Jerzy Łabanowscy, Białystok
Białystok,  Rynek Kościuszki  nr  3,  elewacja wschodnia, wym. w cm: 660 x 360

Elewacja północna budynku trójkondygnacyjna, dziesięcioosiowa, symetryczna. Na dwóch osiach – klatki schodowe,  na pozostałych okna. Sgraffito trójbarwne, trójwarstwowe,
umieszczone w przestrzeniach pionowych między oknami: szerokie, o wzorach geometrycznych złożonych z wąskich  prostokątów (czerwonych i beżowych) z brązowymi płycinami wewnątrz, w układzie równoległym i prostopadłym w częściach bocznych elewacji, wąskie, o analogicznych wzorach – w części środkowej.

Nad oknami pierwszej i drugiej kondygnacji poziome pasy dekoracji sgraffitowej, podzielone obramieniami na kwadratowe pola w kolorze beżowym. Obramienia z czerwonych, wąskich prostokątów z brązowymi płycinami wewnątrz.

W polach kwadratów umieszczone okrągłe czerwone medaliony z przedstawieniami głów ujętych z profilu, na których są hełmy i nakrycia z epok historycznych Polski.

Są tu m. in: hełm piastowski, salada  – średniowieczny hełm, przyłbice z XIV –XVI w., nakrycie głowy żołnierza napoleońskiego, kanoniera artylerii, muszkietera z 1 poł. XVIII w., kosyniera oraz rogatywka i hełm z czasów II wojny światowej.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s